Je jízda se špatným snímačem ABS bezpečná?

Když selže nepotřebný kus elektroniky ve vozidle, většina majitelů si nemůže poradit. Proste chtějí mít jednoduché vozidlo bez nadbytečných vlastností. Jakmile funkce, jako jsou vzduchová čerpadla nebo vyhřívaná sedadla selžou ve starších vozidlech, je to často jejich konec. Cena za výměnu často přesahuje to, kolik majitel je ochoten utratit. A co senzor ABS? Potřebujete systém opravit ihned, nebo se můžete vypořádat se zářící ABS kontrolkou na dlouhá léta?

Dříve nebo později, musíte ABS opravit. Pryč jsou dny, kdy stačilo, že vás auto odvezlo z bodu A do bodu B. 

Senzor ABS
Senzor ABS pro BMW

ABS se stal základem ve vozidlech po roku 2000. Nejsou jen pouhým výdobytkem, ale spíše standardem. Dnes už nenajdete auto bez ABS, protože to je bezpečnostní funkce, kterou musí každý nový vůz mít.

Vzhledem k tomu, že téměř všechny vozidla jsou dnes vybaveny protiblokovacími brzdami, je téměř bezprostřední, že tyto komponenty selžou, dříve nebo později. I když většina státních inspekcí ve skutečnosti nevyžaduje, aby byl snímač ABS plně funkční, aby vozidlo prošlo, nikdy nepředpokládejte, že to není tak kritické jako olej nebo motor.

Běžnou chybou v ABS je porucha snímače rychlosti kola. Na rozdíl od oleje nebo chlazení, které indikuje stav přehřátí, řidič nemusí ihned zastavit. Výhodou je, že vozidlo vždy využívá hydraulické brzdění bez ohledu na stav ABS. Za předpokladu, že hardware pro mechanickou brzdu je bezpečný a neporušený, včetně rotorů, destiček a třmenů, brzdy jsou pořád funkční. 

Mohou brzdy fungovat bez ABS? 

Pokud zářivka indikuje chybu v ABS, nemusíte panikařit, ale stále musíte být ostražitý. Například, pokud je zlomený drát v senzoru, celý systém ABS bude mimo provoz, protože počáteční spouštěč selhal. V závislosti na počasí a stave silnice to pro někoho bude větší problém než pro jiné.

Video: Jak čistit senzor ABS

Během zimních měsíců se brzdění na kluzkém povrchu bude cítit, jako by vaše vozidlo nemělo ABS vůbec kvůli snížené kontrole, absenci řízení a uzamčeným kolům. Brzdy si však zachovají funkčnost, kterou získaly od začátku, ale tentokrát nebude existovat žádná elektronická schopnost, která by řidiči pomohla, pokud dojde ke špatné situaci. 

Je dobrý důvod, proč je světýlko ABS žluté. To naznačuje, že je třeba být opatrný při jízdě, ale bez okamžité potřeby zastavit. Značí však, že je potřebné systém prohléednout.

Příspěvky ze stejné kategorie: