Střešní nosiče automobilů: Rozšiřte si své znalosti

Jako střešní nosič se nazývá soustava tyčí namontovaných na horní straně motorového auta a umožňuje mimo jiné přepravu objemných předmětů, jako jsou jízdní kola a žebříky. Je vhodný pro různé podmínky v řadě každodenních životních scénářů. Umožňují osobám, které používají automobily, aby s sebou vezly různé důležité předměty na střeše svého motorového vozidla, aniž by nutně omezily vnitřní prostor pro cestující. Tento článek rozšíří vaše znalosti o nich tím, že prozkoumá různé typy střešních nosičů a poradí vám, jak si vybrat ten ideální.

Komponenty střešních nosičů

Nejvýznamnější částí střešního nosiče jsou jeho nohy. Jedná se o nejdražší část a nese celou váhu toho, co jste si položili na střechu. Z tohoto důvodu by měly být namontovány na nejsilnějších místech na střeše vozidla. Důležité je, že nohy jsou často uzamykatelné, a proto je pro někoho nesmírně obtížné střešní nosič později odstranit. Nezapomeňte, že některé nohy mají své skříňky a klíče odděleně.

Střešní nosiče automobilů

Montážní sada pro konkrétní vozidla je nezbytným předpokladem pro montáž nohou. Výrobci obvykle navrhují, aby vyhovovaly buď konkrétnímu vozidlu, nebo široké škále vozů. Jsou typicky vyrobeny z klipů (nebo svorek), které připevňují nohy přesně na střešní čářu nebo kolejnici, a spodní patky, která posiluje střechu a zabraňuje jejímu poškození. Tyto gumové podložky (spodní podložky) se obvykle nacházejí uprostřed střechy a na nohách.

Příčky jsou také důležité součásti. Jedná se obvykle o tyče, které jdou přes celou šířku střechy. Jsou to právě ty, na které upevníte stojany. Hrají významnou roli v podpoře hmotnosti všeho, co je na střeše, a přenáší celou věc na nohy.

Je důležité si uvědomit, že někteří výrobci mohou přijít s integrovanými tyčemi pro střešní nosiče. V takovém případě budete potřebovat zvláštní montážní sadu. Výhodou toho je, že jsou snadno instalovatelné a jsou velmi trvanlivé. Nicméně většinou mohou být použitelné pouze pro omezený rozsah typů vozidel. Některé vozidlo může mít jednoduché požadavky na střešní nosič a nemusí vyžadovat vhodné součásti. Některé však mohou mít ve výbavě tyče na nosiče.

YouTube video

Jak vybrat ideální střešní nosič

Ne tak ledajaký střešní nosič jednoduše zapadne na váš vůz. V podstatě existují čtyři hlavní typy střešních nosičů. Způsob, jakým se na vozidla uchycují, není stejný. Obecně platí, že různé automobily používají různé metody uchycení.

Existují střešní nosiče, které jsou použitelné pouze u aut s nadzdvihnutými střešními lištami. Kolejnice vedou zepředu k zadní části střechy. Obvykle se nacházejí jen na určitých automobilech a jsou uchyceny výrobci. Říkáme jim vyzvednuté střešní lišty, protože jsou trochu vyzvednuty ze střechy vozidla se zřetelnou mezerou mezi střechou a kolejnicí.

Existují i také střešní nosiče speciálně pro vozidlo s pevnými body. Pevný bod je prostě určeným bodem na střeše určenou pro montáž střešního nosiče. Jsou čtyři a často jsou skryty pod plastovým krytem.

Konečně také existují střešní nosiče pro vozidla bez kolejnic a fixačních bodů. Máte-li takové auto, pak střešní nosič vyžaduje „dveřní stojan“. Jak vyplývá ze jména, tyto typy střešních nosičů se upínají na zárubně dveří vozidla.

Přečtěte si článek o tématu kryty kol.

Příspěvky ze stejné kategorie: