Svět osvětlení automobilů udělal v posledních letech velký pokrok, a to do té míry, že některé díly automobilů s tímto účelem jsou považovány téměř za volitelnou výbavu. To je případ mlhových světel. A pokud i vy přemýšlíte, kdy mlhová světla použít, vězte, že nejste jediní. Díky výkonu a pohodlí nejnovějších světlometů a bočních světel se v této situaci pochybností ocitá mnoho lidí. Abychom vám pomohli rozptýlit mlhu kolem mlhových světel, vytvořili jsme komplexního průvodce, který vám zajistí bezpečnost při jízdě v zimních měsících.
Obsah
Co dělat v mlze a kdy zapnout mlhová světla
Pokud víte, že se na své cestě můžete setkat s mlžným oparem, víte, že byste měli být vždy připraveni nechat si mezi sebou a vozidlem před vámi větší odstup, abyste se vyhnuli náhlým překážkám a nedostali se do nepříjemné situace při náhlém brzdění. Rovněž se musíte ujistit, že vaše stěrače jsou v dobrém stavu, abyste mohli udržovat čelní sklo čisté a odmlžené. Obecně platí, že pokud máte potíže s jasným výhledem před sebe, snižte rychlost nebo zvažte zastavení na bezpečném místě, dokud se mlha nerozptýlí. A vzhledem k těmto opatřením se nabízí otázka: Kdy byste měli použít mlhová světla?
Podle dopravních předpisů byste měli použít mlhová světla pouze tehdy, když je viditelnost snížena na 100 metrů nebo méně, což odpovídá téměř fotbalovému hřišti. Předpisy o osvětlení dálničních vozidel z roku 1989 přísně zakazují používání předních a zadních mlhových světel, pokud nejsou potřeba, protože mohou oslňovat ostatní řidiče a vyrušovat je z jízdy.
Je důležité používat mlhová světla správně a zvážit koupi vozidla, které na přístrojové desce zobrazuje, zda jsou zapnutá nebo vypnutá. Je v pořádku je zapnout v mlze nebo za silného deště, ale vždy mějte na paměti, že pokud jízdní podmínky nejsou vhodné pro jejich zapnutí a vy byste se nešťastnou náhodou ocitli v nehodě, vaše pojišťovna může tvrdit, že nejste odpovědní.
Vždy zkontrolujte mlhová světla
V chladných podzimních a zimních měsících byste měli vždy před cestou zkontrolovat, zda vaše mlhová světla fungují.
Pokud je vaše vozidlo vybaveno automatickými světly, která se zapínají za špatných světelných podmínek, může být nutné zapnout mlhová světla ručně, protože nejsou součástí „základního“ balíčku systému osvětlení a mohou být automaticky potlačena touto automatickou funkcí.
Mlhová světla se obvykle ovládají samostatným spínačem odděleným od ovládání hlavních světel. Některé vozy používají k jejich aktivaci tlačítka – jedno pro zadní a jedno pro přední světla (kde jsou namontována přední mlhová světla) – zatímco jiné vozy mají na ovladači světel límec, kterým se otáčí sem a tam, aby se zapnuly. Některé vozy používají k jejich aktivaci otočný spínač světel: stačí zatáhnout za spínač směrem k sobě a mlhová světla se rozsvítí.
Většina vozů má také symbol na přístrojové desce, který vás informuje o zapnutých mlhových světlech. Obvykle se nachází vedle symbolu, který označuje zapnutá světla. U zadních mlhových světel ukazuje symbol opačným směrem než symbol světlometů, zatímco symbol předních mlhových světel ukazuje stejným směrem jako symbol světlometů. Většina mlhových světel je konstruována tak, aby se vypnula při vypnutí vozidla nebo světel, takže by nemělo hrozit, že je zapomenete zapnout. Naopak, pokud jsou, je to vždy na vaši zodpovědnost, takže buďte opatrní.
Kdy použít mlhová světla
Někteří řidiči si zřejmě myslí, že sebemenší mlha je dostatečným důvodem k zapnutí mlhových světel, ale to bohužel nestačí. Pojďme si tedy dobře vysvětlit, kdy byste je měli používat a hlavně, kdy byste je neměli zapínat vůbec.
Mlhová světla jsou určena k použití při výrazně omezené viditelnosti, především v mlze, ale také za jiných podmínek snížené viditelnosti, jako je sníh nebo silný déšť. Jsou navržena tak, aby vás spíše zviditelnila, než aby vám pomohla osvětlit silnici, takže za dobré viditelnosti v noci nejsou potřeba – od toho jsou! Měly by se používat pouze v případě, že hlavní světla vašeho vozu nebudou stačit k tomu, abyste byli viditelní pro ostatní účastníky silničního provozu. Pokud potřebujete pro svou viditelnost více světla na dálnici, spoléhejte se spíše na kvalitní světlomety než na tento sekundární systém!